blood cells 1
Dbam o zdrowie

Różnice między zwykłym przeziębieniem a gorączką


Doskwiera Ci uciążliwy kaszel i daje o sobie znać katar? Ponadto czujesz się poważnie osłabiony i straciłeś apetyt? To pierwsze oznaki….no właśnie, czego? Grypy czy przeziębienia? Z niniejszego artykułu dowiesz się w jakiś sposób postawić wstępną samodzielną diagnozę i jak w domowych warunkach rozpocząć walkę z chorobą.

Gorączka a przeziębienie?

Przede wszystkim należy zauważyć że przeziębienie rozwija się bardzo powoli, objawia się narastającym bólem gardła i katarem. Grypa z kolei pojawia się nagle i rozwija gwałtownie, a objawia wysoką gorączką, bólem mięśni i stawów, poczuciem rozbicia, natomiast katar i kaszel pojawiają się znacznie później, choć wcale nie muszą jej towarzyszyć.

Grypie zwykle towarzyszą silne bóle głowy połączone z bólem oczu i światłowstrętem. W przypadku przeziębienia bóle głowy są znacznie łagodniejsze.

Przeziębienie przy swym łagodnym przebiegu nie grozi nam powikłaniami, w przypadku grypy natomiast musimy się z taką ewentualnością liczyć. Najgroźniejszymi z powikłań są bez wątpienia takie choroby jak zapalenie mięśnia serca i zapalenie opon mózgowych, które na szczęście występują stosunkowo rzadko.

Jak walczyć z infekcjami?

Przeziębienie objawia się zwykle stanem podgorączkowym, dlatego w początkowej fazie nie jest koniecznym sięganie po leki zbijające gorączkę. Pozwólmy organizmowi samemu powalczyć z infekcją wszystko. Po leki powinniśmy sięgnąć gdy temperatura utrzymuje się dłużej lub też gdy gwałtownie zaczyna wzrastać. Przede wszystkim jednak należy pozostać w łóżku i porządnie wypocząć. Można też zastosować leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne. Katar można zwalczyć inhalacjami z olejkami eukaliptusowymi i tymiankowymi.

Rate this post