bright lollipops covered with glitter
Dbam o zdrowie

Przyczyny cukrzycy


Podstawowe przyczyny cukrzycy

Cukrzyca jest jedną z chorób zaliczanych do grupy tych cywilizacyjnych. Oznacza to, że rozprzestrzenia się dość szybko i dotyka głównie ludzi żyjących w wysoko cywilizowanych krajach, mając związek z trybem ich codziennego funkcjonowania. Jako podstawowe przyczyny cukrzycy wymienia się niezdrowy styl życia oraz czynniki genetyczne. Jednak, poza nimi, choroba może również rozwijać się z powodu uszkodzeń trzustki. W wyniku jej zaburzonego działania w organizmie nie występuje insulina, więc musi być dostarczana z zewnątrz w postaci wstrzykiwanej substancji. Choroba może być również efektem wydzielania nadmiernej ilości insuliny, która jednocześnie jest wciąż zbyt mała w porównaniu z zapotrzebowaniem chorującego organizmu. Powodem wystąpienia cukrzycy bywa także specyficzny stan organizmu podczas ciąży, brak trzustki z powodu jej operacyjnego usunięcia bądź też przyjmowanie niektórych leków pl.wikipedia.org.

Leczenie cukrzycy

Podstawowe leczenie cukrzycy obejmuje stałe regulowanie poziomu glukozy we krwi. Następuje ono, dzięki samodzielnym badaniu chorego. Żeby sprawdzić, jaki jest obecny stan tej substancji w organizmie, należy przeprowadzić badanie krwi. Dawniej musiało być ono przeprowadzane wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, ponieważ w domu nie mieliśmy odpowiedniego sprzętu. Na szczęście w dzisiejszych czasach, dzięki profesjonalnym glukometrom, można szybko i sprawnie wykonać badanie w każdym miejscu i o każdej porze.

Do tego celu wykorzystuje się niewielkich rozmiarów urządzenie, które pomaga pobrać krew, a po chwili zbadać ją pod względem zawartości glukozy. Potrzebujemy do tego zarówno glukometr, jak i specjalistyczne paski, które są pokryte odpowiednią substancją, reagującą z krwią zawierającą glukozę wszystko. W efekcie, rezultat badania pojawia się na wyświetlaczu urządzenia, ale dodatkowo ma też wpływ na zmianę barwy paska. Zanim zaczniemy samodzielnie mierzyć poziom glukozy, powinniśmy nauczyć się używać glukometru pod okiem lekarza.

Cukrzyca – stosowanie się do zaleceń lekarza

Za każdym razem, aby cukrzyca leczenie dało oczekiwane skutki, trzeba bardzo precyzyjnie stosować się do zaleceń lekarza. Wymagana jest przy tym szczególne ostrożność. Diabetycy zmuszeni są do regularnej kontroli poziomu glukozy we krwi, ponieważ od tego zależy ich stan zdrowia. W razie, gdyby ilość insuliny zaczęła się obniżać, niezwłocznie należy wykonać zastrzyk z insuliną. W przypadku niektórych osób wymagane jest używanie pompy insulinowej, która działa sprawniej niż zwykłe iniekcje.

Oprócz tego, koniecznie trzeba dbać o dietę. Część potraw jest zakazana, inne mogą być spożywane wyłącznie w małych ilościach. Ma to zapobiegać podnoszeniu się poziomu cukru we krwi. Dodatkowo, w ramach wspomagania podstawowej terapii, część chorych przyjmuje środki farmakologiczne pozwalające na hamowanie wydzielania się glukozy i stymulują produkcję insuliny.

Rate this post