baby sleeping with teddy bear 1
Intymnie

Noworodek – jak powiedzieć o kolejnym dziecku?


Informacja o tym, że w rodzinie pojawi się kolejny maluszek, zazwyczaj jest dla rodziców mniejszym szokiem i zaskoczeniem niż wiadomość o pierwszej ciąży. Przypomnijmy sobie jednak, jak się wtedy czuliśmy i pomnóżmy to przez dwa – mniej więcej tak czuje się nasze kilkuletnie dziecko, które dowiaduje się, że będzie miało braciszka lub siostrzyczkę.

Jak powiedziec dziecku, że będzie miał rodzeństwo?

Rozwój dziecka i to, jak przyjmie informację o maluszku a później jego samego, zależy głównie od rodziców. Wszystko zaczyna się już na etapie samej informacji. Jeśli nasze pierwsze dziecko jest jeszcze malutkie, problem – przynajmniej na początku – niejako sam się rozwiązuje. Ale w przypadku kilkulatka niezwykle ważny jest sam sposób przekazania nowiny. Powinniśmy to zrobić bardzo delikatnie, najlepiej w domowym zaciszu, gdy dziecko jest w miarę wyciszone. Aby pomóc mu w zrozumieniu informacji, można ją zobrazować bajką czy anegdotką.

Kontakt dziecka z noworodkiem

Bardzo ważny dla rozwoju dziecka jest też pierwszy kontakt dziecka z noworodkiem. Pozwólmy mu wycałować i przytulić maluszka, ale wytłumaczmy, że należy być wobec niego bardzo czułym i delikatnym. I przede wszystkim starajmy się poświęcać mu jak najwięcej czasu. W ferworze opieki nad noworodkiem może to być trudne, ale to właśnie ten moment może być decydujący dla rozwoju dziecka i jego stosunku do nowego członka rodziny.

Nie panikujmy też, gdy starszak stanie się nieco zaborczy czy nadpobudliwy. Prawdopodobnie będzie próbował w ten sposób zwrócić na siebie uwagę rodziców. Zazdrość o maluszka to w pewnym sensie naturalny etap przystosowania do nowej sytuacji, można ją jednak minimalizować, poświęcając starszemu starszakowi dużo uwagi, także w wymiarze fizycznym. Przytulajmy go i całujmy jak najczęściej, pamiętając, że ten przejściowy etap w końcu minie a cała sytuacja się unormuje.

Rate this post