glucometer standing on a table with apples
Zakrzepica żył

Leczenie choroby wieńcowej


Nadmiar cholesterolu jest bardzo szkodliwy dla zdrowia każdego z nas. Zbyt duże ilości tłuszczu zwierzęcego doprowadzają do osadzania się go w tętnicach, co prowadzi do zaburzeń w przepływie krwi. W wyniku zatykania się naczyń krwionośnych, do serca dopływa mniej krwi, a przez to staje się ono słabsze. Niedotlenienie serca nazywane jest nazywane chorobą wieńcową.

Przyczyny choroby wieńcowej

Chociaż głównym powodem rozwoju schorzenia jest otyłość i przesadne spożycie tłuszczu, to jednak choroba wieńcowa przyczyny ma również inne, np. uwarunkowania genetyczne bądź odmienne jednostki chorobowe, w tym cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Może mieć również związek z wiekiem oraz płcią, ponieważ najwięcej zachorowań jest odnotowywanych wśród mężczyzn miedzy 40. a 55. rokiem życia.

Jak leczyć chorobę wieńcową?

Chociaż choroba niedokrwienna jest niemożliwa do całkowitego wyleczenia, to jednak wymaga stałego podawania leków, by nie pogłębiała się. Oczywiście, progres choroby jest nieunikniony, jednak można ją hamować, utrzymując jakość życia na stosunkowo wysokim poziomie. Jak wiele innych chorób, tak i choroba wieńcowa leczenie ma oparte na farmakoterapii. Dobór leków musi tu być niezwykle precyzyjny.

Najczęściej mają one pomagać w zabezpieczaniu przed nadmiernym odkładaniem się tłuszczu w naczyniach krwionośnych, lecz mogą także regulować ciśnienie tętnicze, rozrzedzać krew, by lepiej przepływała przez tętnice bądź spowalniać pracę serca tak, aby nie wymagało ono zbyt dużej ilości krwi. W poważniejszych sytuacjach, choroba wieńcowa może wymagać radykalnych korków takich, jak zabiegi poszerzania naczyń krwionośnych lub ich oczyszczania z cholesterolu. Wielokrotnie prowadząc do zaawansowanej miażdżycy, może również wymagać wszczepienia by-passów, czyli zastępników naczyń krwionośnych, które pozwalają transportować krew inną drogą niż dotychczas. Choć jest to zabieg obciążony dużym ryzykiem, to jednak bywa jedyną opcją ratunku dla chorego.

Zapobieganie chorobie wieńcowej

Niemniej jednak, znacznie lepszą opcją jest zapobieganie zachorowaniu. W tym celu, dobrze jest od najmłodszych lat prowadzić zdrowy tryb życia. Chodzi tu, przede wszystkim o zbilansowaną dietę oraz uprawianie sportu. Ruch i dostarczanie organizmowi wyłącznie zdrowych składników odżywczych to podstawa pl.wikipedia.org. Dodatkowo, warto unikać stresu, który również przyczynia się do rozwoju choroby. Lepiej jest także zrezygnować z używek takich, jak alkohol i papierosy. Żeby móc zmienić swój tryb funkcjonowania i zacząć dbać o zdrowie, warto poszukać szczegółowych informacji pod hasłem „choroba wieńcowa profilaktyka”. Dzięki temu, znajdziemy liczne przepisy pomagające w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi. Poznamy ćwiczenia, które będą idealne dla osób w różnym wieku oraz o innych możliwościach. 

Rate this post