naked woman covering her breasts with hand 1
Intymnie

Karmienie piersią


Karmienie piersią – kiedy przestać?

W pierwszych miesiącach życia dziecka jego dieta nie stanowi dla nas zmartwienia – jej podstawą jest karmienie piersią a maluch prawie zawsze chętnie je i nie wybrzydza. Schody zaczynają się później, gdy do jadłospisu malca zaczynamy włączać inne produkty. W teorii, którą przekazuje nam pediatra czy bardziej doświadczone mamy, wszystko wydaje się proste. A mimo to kwestiom rozszerzenia diety towarzyszy wiele wątpliwości i nie zawsze jest to droga z górki.

Dieta malucha – wprowadzanie nowych smaków

Maluch powinien zacząć poznawać nowe smaki między 4 a 6 miesiącem życia. Wówczas, poza karmieniem piersią, do jego diety wprowadzamy warzywa, owoce, później także mięso, ryby i przetwory z mleka krowiego. Ideałem byłoby, gdyby malec chętnie zajadał się tymi produktami, ale nie zawsze tak jest. Maluchowi ma prawo nie smakować ziemniak, ale może wręcz zachwyci się marchewką? Próbujmy więc nowości, ale nie na siłę.

Maluch szybko wyczuje presję rodziców, a oni sami będą niepotrzebnie podenerwowani sytuacją. Warto wiedzieć, że malec może mieć na początku problem z jedzeniem łyżeczką i wypychać pokarm językiem, co jest naturalnym odruchem związanym z karmieniem piersią. Istotna jest też pora podawania nowego pokarmu – maluch powinien być wypoczęty i niezbyt najedzony, stąd idealnym momentem są okolice południa. Gdy maluch już się trochę przyzwyczai do nowej diety, możemy starać się wypracować stałe pory posiłku. Powinno się to jednak odbywać stopniowo i przy pilnej obserwacji reakcji malucha. Pamiętajmy, że choć smak dziecka dopiero się kształtuje, tak samo jak dorosły potrzebuje ono różnorodnej i urozmaiconej diety.

Rate this post