glucometer with fruits and tape measure
Jak schudnąć?

Jak się przygotować do wizyty u diabetologa?


Pierwsza wizyta u specjalisty ma decydujące znaczenie dla dalszych losów chorego. Nie jest to tylko poznanie nowych ludzi – pielęgniarki, dietetyczki czy lekarza, to konieczność przekazania minimum wiedzy o swoich problemach zdrowotnych i ich udokumentowanie. Aby się porozumieć, musicie dobrze słyszeć i widzieć, zabierajcie zatem wasze okulary do bliży, aparaty słuchowe, albo zapraszajcie na wizytę również kogoś z domowników, o ile sprawność waszego myślenia i zapamiętywania jest w jakimś stopniu ograniczona. Aby być zarejestrowanym, musicie dysponować danymi personalnymi. Minimum to pesel, przynależność do kasy chorych, ale także kontaktowy telefon, sytuacja względem ZUS i innych waszych ubezpieczycieli zdrowotnych. Najwięcej informacji tego typu zawiera dowód osobisty, a na odcinku renty lub emerytury wpisana jest sygnatura waszej kasy chorych.

Nie bądźcie zaskoczeni, że lekarz wraca do początku zachorowania i zapyta, kiedy i w jakich okolicznościach ujawniła się cukrzyca, oraz kto z najbliższych krewnych (rodzeństwo, rodzice oraz dziadkowie ze strony ojca i matki) miał cukrzycę.
Te informacje rzutują w istotny sposób na rokowanie i sposób podejścia terapeutycznego. Wszystkie współistniejące choroby i te wynikające z komplikacji samej cukrzycy oraz leki stosowane i ich ilość na dobę muszą być wykazane, aby lekarz diabetolog nie popełnił błędu. Zbyt duża ilość leków, nawet najlepszych na świecie, stosowana razem z innymi może szkodzić choremu i nasilać cukrzycę.

Specjaliści i lekarze często nie porozumiewają się ze sobą na temat wspólnego leczenia pacjenta. Jeden z nich powinien spełniać rolę prowadzącego, który moderacyjnie (czyli po uzgodnieniu) ustala całą aktualną medykację farmakologiczną. Często brakuje informacji o tych współleczących i porozumienie w tak ważnej sprawie staje się niemożliwe. Ostatecznie możecie zapakować wszystkie aktualnie stosowane leki i okazać je w gabinecie u diabetologa (ja to nazywam wysypywaniem worka).

Kochani bądźcie krytyczni, często czujecie się źle nie z powodu cukrzycy, ale nadmiaru stosowanych leków. Pamiętajcie o tym, że jeden lekarz ma szansę popełnić mniej błędów niż kilku. Brak kontroli nad przyjmowanymi lekami i ich wspólne dawkowanie to osobny rozdział.
My, diabetolodzy, mamy zwyczaj zakładać każdemu choremu książeczkę cukrzycową, gdzie minimum leków koniecznych do stosowania rozpisanych jest względem posiłków i godzin. Nie bądźcie zdziwieni, że ktoś was po latach waży i mierzy (wzrost, obwód w talii i biodrach) i namawia do zakupu wagi łazienkowej pl.wikipedia.org. Postępy w odtłuszczaniu ciała obserwowane są z wizyty na wizytę dzięki nowoczesnym aparatom określającym precyzyjnie ciężar i procentowy udział tkanki tłuszczowej.

Lekarz diabetolog i jego zespół mają obowiązek sprawdzać niezawodność waszego sprzętu do leczenia i samokontroli, nie zapominajcie zatem zabrać ze sobą waszych wstrzykiwaczy i glukometrów.

U diabetologa podczas pierwszej wizyty często weryfikowane zostaje poprzednie rozpoznanie co do typu cukrzycy lub etapu leczenia i podejmowane są strategiczne decyzje co do dalszego postępowania. Jeżeli jest ktoś z bliskich osób w czasie tej wizyty, to widząc i słuchając uzupełnia wasze spostrzeganie i zapamiętywanie, a poza tym nie jesteście osamotnieni i mniej się lękacie.
Nie bądźcie zdziwieni, kiedy lekarz w czasie tej pierwszej wizyty bada was ogólnie i chce wiedzieć, czy macie kartę ratowniczą i minimum w zestawie ratowniczym (np. cukier w kostkach, „popitka” – przegotowana woda, „dyżurna” kanapka oraz glukagon), aby w chwilach krytycznych pomóc sobie samemu.

Chcemy oglądać i badać wasze nogi, do tego trzeba być przygotowanym, aby ułatwić to zadanie ludziom, którzy chcą i potrafią pomóc. Wasze wyniki samokontroli muszą być okazywane, komentowane i oceniane przez was, w ten sposób uczymy się nawzajem, wy – samoleczenia, my postępowania z wami.

Morfologia, mocz badanie ogólne, OB, EKG, rtg klatki piersiowej, cholesterol całkowity i trójglicerydy to naprawdę minimum badań i wcale nie kosztownych, jeżeli wykonywane są w sensownym czasie (to znaczy niezbyt często, ale i niezbyt rzadko). Wyznaczamy wam cele lecznicze bliższe i dalsze, te na najbliższą przyszłość i te strategiczne docelowe, podczas wizyt kontrolnych musimy opierać się między innymi na wynikach badań i uzupełniać je specjalistycznymi wykonywanymi w gabinecie. Co, ile i kiedy jeść to osobna wiedza i wymaga osobnego szkolenia, musicie mieć oparcie u najbliższych, oni bowiem muszą pomóc wam w zmianie profilu spożycia, rezygnowania z antyzdrowotnych preferencji „podniebiennych”.

Wasza praca mięśniowa umiejętnie wpleciona w plan dnia musi być prawdziwą przyjemnością i relaksem. Aby nauczyć się leczenia za darmo, czyli bez udziału leków, w oparciu o cudowną „pompę mięśniową”, nie możecie stawiać oporu przed spotkaniami w grupie ćwiczących cukrzyków. Musicie nauczyć się rozgrzewki, rozciągania mięśni i stawów, polepszania ich sprawności ruchowej i wreszcie umiejętnie stosowanych ćwiczeń, celem „wytapiania” pokładów tkanki tłuszczowej. Człowiek najlepiej uczy się przez naśladowanie i w grupie, proszę nie zasłaniajcie się brakiem czasu.

Proszę nie bądźcie oburzeni z powodu pytań o wasze uzależnienie od tytoniu czy alkoholu, bez przezwyciężenia tych nałogów nie ma mowy o polepszeniu stanu zdrowia. Wasze życie intymne również nas interesuje, na ile cukrzyca ogranicza waszą wydolność w tym względzie. My jesteśmy od tego, aby przywrócić wam radość i pełnię życia pl.wikipedia.org.

Często jesteście smutni, przygnębieni, a nawet zalęknieni, pod maską wymuszonego uśmiechu kryje się depresja, musimy o tym rozmawiać otwarcie, a nawet wprowadzać leki psychotropowe, inaczej nie ma mowy o lepszym wyrównaniu cukrzycy. Pytanie o świąd sromu, czy zapalenie napletka to standardowe pytania, bowiem amoniakalny zapach moczu czuję już z daleka i na tej podstawie z dużym prawdopodobieństwem mogę określić aktualny poziom cukru we krwi. Nie można leczyć skutecznie cukrzycy bez równoległego leczenia grzybicy czy upławów z pochwy. Idąc tym śladem moglibyśmy w każdej części ciała, poczynając od jamy ustnej i kończąc na paznokciu małego palca stopy natrafić na piętno komplikacji cukrzycy i je leczyć, aby poprawić jakość i komfort waszego życia. Na początku wszystko to wygląda na skomplikowane i trudne do opanowania.

Tak jest tylko na początku, później leczycie się sami i jesteście dumni z waszych osiągnięć.
Wiem, co mówię, bo od 20 lat nie robię nic innego poza leczeniem cukrzycy. Wasze kłopoty zdrowotne to moja specjalność, razem możemy dokonać wiele, ale musicie nam w tym pomagać.

Rate this post