covered in towel female applying body cream
Dbam o zdrowie

Astma – pytania i odpowiedzi


Co to jest astma?

Astma to stan chorobowy, którego objawem są napady dusznosci wywołane czynnikami uczulającymi (alergenami). Pod wpływem alergenu (czasami – samej myśli o nim !) dochodzi do nagłego skurczu drobnych oskrzeli, co daje charakterystyczny obraz napadów duszności. Na astmę cierpią miliony ludzi na całym świecie. Ludzie dotknięci chorobą mogą, dzieki właściwemu leczeniu, pomocy, a także powszechnemu poradnictwu, prowadzić normalne, aktywne życie.

Co to jest alergen?

Alergenem może być prawie każda substancja występująca w otoczeniu człowieka. Najczęściej są to białka pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a konkretnie – pierze, włosy zwierząt domowych, pyłki roślinne, niektóre pokarmy, lekarstwa, perfumy, bakterie. Alergeny – inaczej: czynniki uczulające – drażnią drogi oddechowe i wywołują symptomy astmy. Alergenu – często – nie udaje się wykryć lub stwierdza się uczulenie na kilka czynników jednoczesnie.

Co wywołuje astmę?

Astma, podobnie jak pokrewne jej stany alergiczne – egzema i katar sienny (gorączka sienna) – mogą być dziedziczone dlaczego. Istnieje prawdopodobnie szereg innych, np. środowiskowych czynników jak: oddziaływanie współczesnego stylu życia  (choćby materiały, z jakich wykonuje się elementy wyposażenia mieszkań, dieta, etc.). Udowodniono, że palenie tytoniu przez kobiety w ciąży zwiększa ryzyko zachorowalności na astmę u narodzonych dzieci. Nie ma natomiast dowodów, że astmę wywołują zanieczyszczenia komunikacyjne, choć zła jakość powietrza może być czynnikiem uczulającym.

Skąd mam wiedzieć czy mam astmę?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – ze względu na różnorodność symptomów, a także zbieżność z innymi, pozastmatycznymi dolegliwościami oddechowymi. Symptomy astmy to: tzw. „krótki oddech”, sapanie, kaszel oraz uciski klatki piersiowej. Dziedzicznosć astmy, egzemy lub kataru siennego może, u osób dziedziczących schorzenie, stanowić zwiększone ryzyko zachorowalności.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem, który rozpozna historię choroby, a także symptomy wywołujące dolegliwości. Zaleci badania za pomocą szczytowego przepływomierza (rano i wieczorem), a także dzienne rejestrowanie pomiarów; pomiary służą kontroli dolegliwości i są analizowane w czasie każdej wizyty u lekarza.

Czy astma jest uleczelna?

Niestety, nie jest uleczalna dobrze. Badania nad czynnikami wywołującym astmę są bardzo zaawansowane i prowadzone w połączeniu z badaniami nad zanieczyszczeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, alergią, terapią genetyczną, biologią komórkową oraz związkami chemicznymi. Rezultaty tych badań przyczyniają się do lepszego zrozumienia tej wszak powszechnej choroby, a także prowadzą do lepszego jakościowo zapobiegania objawom.

Jak leczy się astmę?

Większość specyfików pomagających zwalczać objawy astmy to inhalatory. Stosowanie inhalatorów pozwala skuteczniej przedostawać sie okreœlonej dawce leku bezpośrednio do płuc. Znane są różne rodzaje inhalatorów. Nadrzędną sprawą jest stosowanie inhalatora najlepiej przystosowanego dla chorej na astmę osoby.

Znane są dwie kategorie inhalatorów: znoszące objawy i zapobiegające objawom. Pierwsze – udrożniają drogi oddechowe (zwiotczajš mięśnie) i w ten sposób ułatwiają oddychanie; stosowane są doraźnie. Drugie – działając na przestrzeni dłuższgo czasu – redukują objawy zapalenia dróg oddechowych; stosowane są regularnie.

Czy leki uzupełniające pomagają w leczeniu astmy?

Niektórzy uważają, że leki wspomagające stanowią uzupełnienie dla ukierunkowanej terapii. Bez względu na powszechne opinie na ten temat, należy zawsze, zamiar stosowania leków uzupełniajacych leczenie, skonsultować z lekarzem https://pl.wikipedia.org/wiki/Toksyczna_nekroliza_nask%C3%B3rka. Badania pokazują, że np. akupunktura, homeopatia i tzw. „techniki relaksujące” pomagają pewnej ilości osób chorych na astmę. Niektóre, stosowane w terapii specyfiki, jak np.: propolis, mogą wywoływać szereg niebezpiecznych działań ubocznych.

Jak zapobiegać atakom astmy?

Poza regularnym stosowaniem środków inhalujących, należy zwrócić uwagę jakie czynniki znajdują się w grupie uczulających nas alergenów i unikać ich jak… ognia !

Mam atak astmy… !

1. Natychmiast użyj inhalatora

2. Jeżeli użycie inhalatora nie przynosi ulgi po 5 do 10 minutach – niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem lub wezwij pogotowie ratunkowe

3. Do czasu przybycia pomocy – ponawiaj inhalację co parę minut

Czy moje dziecko „wyrośnie” z astmy?

Dzieci chorujące na astmę o łagodnym przebiegu mogą mieć nadzieję na ustąpienie dolegliwości w wieku dorosłym; niestety, nie ma na to gwarancji. Nie można także lekceważyć astmy, posługując się obiegową, niesłuszną opinią o „przechodzeniu” choroby wraz z wiekiem https://pl.wikipedia.org/wiki/Entezopatie.

Czy przeprowadzenie się do innego miejsca może mieć wpływ na złagodzenie skutków choroby?

Nie ma na to dowodów. Wiele osób uważa, że astmę wywołują zanieczyszczenia powietrza, a zamieszkanie w okolicy z „czystym powietrzem” uwolni cierpiących na astmę od dolegliwości. Zła jakość powietrza to zaledwie jeden z czynników uczulających. Badania wskazują na to, iż odsetek chorych na astmę w rejonach o silnie zanieczyszczonym powietrzu bardzo nieznacznie przewyższa odsetek cierpiących – zamieszkujących regiony mniej zanieczyszczone lub wolne od zanieczyszczeń.

Czy używanie „ekologicznych” odkurzaczy lub nawilżaczy powietrza łagodzi przebieg choroby?

Nie ma jakichś szczególnie „cudownych” urządzeń eliminujących lub łagodzących skutki astmy. Należy jednakże wziąć pod uwagę szereg następujących rzeczy: częste usuwanie kurzu z powierzchni otaczających nas przedmiotów;  rezygnacja z wyposażania mieszkań w dywany; wyposażanie mieszkań w meble o gładkich (łatwych do ścierania) powierzchniach; unikanie palenia tytoniu w domu i systematyczne wietrzenie pomieszczeń; stosowanie specjalnej bielizny pościelowej (okrywajacej w całości materace, poduszki, kołdry, etc.); częste odkurzanie mieszkań przy użyciu odkurzaczy o dużej sile ssącej. Przy okazji rodzi się uwaga – skuteczne odkurzacze to wcale nie te – najdroższe na rynku, reklamowane jako szczególnie dobre dla osób cierpiących na astmę; owszem – usuwają – siłą rzeczy (i siłą swej ceny) siedliska roztoczy, lecz nie redukują symptomów astmy. To samo dotyczy nawilżaczy powietrza. Wyniki badań sugerują ponadto, iż w niektórych przypadkach, stosowanie jonizerów i innego rodzaju nawilżaczy powietrza może prowadzić do potęgowania objawów pl.wikipedia.org.

Astma i praca zawodowa!

Fachowa konrola przebiegu choroby eliminuje przeszkody w uzyskaniu zatrudnienia. Jednakże, istnieje kilka zawodów, w których osoby cierpiace na astmę nie mogą znależć zatrudnienia: wojskowość (pilot, marynarz, żołnierz czynnej służby wojskowej). Osoby chore na astmę nie są także zatrudniane w jednostkach straży pożarnej, niektórych jednostkach organizacyjnych policji oraz, co oczywiste, zakładach wyrobów chemicznych. Osoby chore na astmę, przed podjęciem określonych obowiązków zawodowych, powinny dokonać wywiadu (w rozmowie z pracodawcą) na temat występowania w danym środowisku czynników uczulających.

Czy palenie tytoniu zaostrza objawy astmy?

Tak, zdecydowanie tak ! Zarówno – czynne jak i bierne palenie tytoniu !

Czy można obcować ze zwierzętami jeśli mam astmę?

Sierść zwierząt – NIESTETY – to najczęstszy czynnik uczulajacy – zwłaszcza – sierść (także – ślina i mocz) psów, kotów i koni. W niektórych przypadkach astmy można podjać ryzyko obcowania ze zwierzetami domowymi, pod rygorystycznie wszak wypełnianymi warunkami: tam, gdzie jest to możliwe, trzymanie zwierząt poza obszarem zamieszkiwania, a tam gdzie nie jest to mozliwe – nie dopuszczanie do przebywania zwierząt w sypialni; częste kąpiele zwierząt (raz w tygodniu); mycie rąk po styczności ze zwierzętami.

Rate this post